Az autóvezetés szabadságot és mobilitást jelent. Az öregedés azonban számos fizikai és mentális változással jár, amelyek hatással lehetnek a járművezetésre. Ennek ellenére nem feltétlenül kell azonnal lemondani a vezetésről az időskor közeledtével.
Az öregedés egyedi és változó folyamat minden ember számára. Bizonyos egészségügyi problémák – mint a csökkent látás, halláskárosodás, lassuló reflexek, koncentrációs nehézségek és mozgásszervi problémák – gyakran előfordulnak, és mindennapi életünkben is kihívásokat jelenthetnek, de az utakon valós veszélyt is hordozhatnak.
Tény, hogy sok idős sofőr közlekedik az utakon, leginkább azért, mert Magyarországon a hetvenes és nyolcvanas években széles körben kezdték el a jogosítvány megszerzését. Az idősek számára a vezetés természetes része az életüknek, és amíg lehetséges, folytatják is. Azonban vita van afelől, hogy megfelelő-e bizonyos életkor után autót vezetni. Átlagosan úgy gondoljuk, hogy az idősebb generáció nagyobb kockázatot jelent az utakon, azonban a statisztikák nem ilyen egyértelműek. A Swansea Egyetem 2016-os tanulmányai szerint például a 70 év feletti sofőrök 3-4-szer kevesebb balesetet okoznak, mint a 17-21 év közöttiek. Ugyanakkor a 75 év feletti korosztálynál kismértékű emelkedés mutatkozik. Az elemzés szerint a fiataloknál leginkább a gyorshajtás és a jármű irányításának elvesztése okoz baleseteket, míg az idősebbeknél gyakoribbak az apróbb ütközések, melyek általában figyelmetlenségből fakadnak.
Dr. Nemes György traumatológus, a Közlekedéstudományi Egyesület Közlekedés-egészségügyi Szakosztályának elnöke szerint az idősebb sofőrök reakcióideje lassabb lehet, ugyanakkor figyelmesebben és körültekintőbben közlekednek. Vigyáznak az autójuk állapotára, betartják a biztonsági előírásokat, és általában nem vezetnek alkohol vagy rossz időjárás esetén.
Ahhoz, hogy biztonságosan közlekedjenek az idősebb sofőrök, fontos az egészség, mind fizikailag, mind mentálisan. Érdemes gyakrabban felkeresniük háziorvosukat és általános egészségügyi ellenőrzéseken részt venniük. A látás és a hallás rendszeres ellenőrzése, szemüveg vagy hallókészülék használata is fontos. Jó alvásra is szükség van, és esetleges alvásproblémák esetén orvoshoz kell fordulni. Az autóban a megfelelő koncentráció fenntartása kiemelten fontos, és ha egyes forgalmi helyzetek zavaróak vagy kényelmetlenek, érdemes azokat elkerülni. Javasolt olyan táplálékkiegészítőkkel kiegészíteni az étrendet, mint például a cink.
Az öregedés nem jelenti automatikusan a vezetés végét, de vannak figyelmeztető jelek, amelyek arra utalnak, hogy esetleg nem biztonságos már továbbra is vezetni. A látás- vagy hallásproblémák, memóriazavarok vagy csökkent reflexek komoly veszélyforrások lehetnek. Ilyen esetekben fontos orvoshoz fordulni és megbeszélni a jogosítvány fenntartását.
Az idős sofőrök legfontosabb lépése az elfogadás és a felismerés. Nehéz lehet elfogadni, hogy az egészségi állapot már nem teszi lehetővé a biztonságos vezetést. Azonban a család segítsége és támogatása nagy segítség lehet abban, hogy más, biztonságosabb mobilitási lehetőségeket találjanak az idős családtagoknak, így nem érzik magukat teljesen elszigetelve a világtól.